معماری فانتزی

معماری فانتزی داخلی 

معماری فانتزی تحریک‌ کننده قوه‌ی تخیل و از یک سو عرضه‌ کننده احتمالات آینده و آرمان‌های خیالی است و همچنین بیانگر ایدئولوژی‌های سیاسی، الهامات اجتماعی  و  تشویش‌های  دوران  معاصر است.در بعد معنایی کلمه، معماری فانتزی در رابطه با جهانی فراتر از  واقعیت و یا  احتمالات  ممکن  است. این سبک معماری به  صورت  پروژه‌های  معماری  بر  روی  کاغذ،  مدل‌ های ساخته شده و یا تصاویر دیجیتالی ارایه شده  است.اهداف چنین سبکی تلاقی واقعیت و خیال با بررسی طیف گسترده‌ای از تولیدات معماری از قرون وسطی تا به امروز درسراسر فرهنگ‌ها و رسانه‌هاست. این سبک همچنین اکتشاف مرزهای مبهم و تنش بین واقعیت و خیالپردازی است. این نوع معماری در طراحی‌ها، نقاشی‌ها، حکاکی‌ها، رندرهای رایانه‌ای،عکاسی‌ها، فیلم‌های سینمایی، مدل‌های سه بعدی، فرم‌های معمارانه،واقعیت‌های مجازی،  پاویون‌ها و سازه‌های آینده قابل عرضه است. معماری فانتزی داخلی دربرگیرنده تمامی ساختمان‌ها و سازه‌های فانتزی است. نمونه‌هایی از این معماری یا معماری آینده عبارت است از فیلم‌هایی  نظیر  جنگ  ستارگان ،  بازگشت  به  آینده،  عنصر  پنجم  و  یا  حتی  قلعه‌هایی که در فیلم پادشاه حلقه‌ها طراحی شده است.

معماری فانتزی

نقاشی معماری فانتزی

در این نوع طراحی‌ها به تصویر کشیده شده است گفته می‌شود. پرسش‌هایی که در رابطه با معماری فانتزی مطرح است عبارتند از:چگونه تولیدات معمارانه فانتزی در رابطه با واقعیت و شکل‌دهنده آن است؟ چگونه نمودهای معمارانه، توهمات، خیالات و فانتزی‌های محیط زندگی را ساخته و تولید کرده است؟ چگونه معماران، برنامه‌ریزان شهری و سیاستمداران، اندیشه‌ها و تشویش‌های اجتماعی را در قالب نقاشی معماری فانتزی به واقعیت تبدیل می‌کنند؟ نقش رسانه‌های جمعی در تولید این سبک چیست؟ یک سری جدید از طرح‌ها به نام «ترانس عمل» توسط وی ارایه شده است که دو نمونه از آن‌ها عبارت است از جزایر دافین (۲۰۱۱) و اینتر (۲۰۱۴) که توانایی معماری را به عنوان یک پادزهر برای مشکلات جهان نشان داده‌اند.دیونیزیو به دنبال نمایش هرج‌ومرج ایجاد شده میان انسان و طبیعت در آثار حرفه‌ای‌اش بوده است و سعی داشته که مردم از لحاظ اجتماعی نسبت به این مشکل آگاهی پیدا کنند.بسیاری از ساختمان‌‌های وی سازه‌های کنسول شده و معلقی هستند که برای تعادل و هارمونی نما طراحی بنا با چشم‌انداز اطراف ادغام شده است.

آینده ی معماری فانتزی

دلایل فراوانی برای محبوبیت یافتن سریع دکوراسیون داخلی فانتزی است. دو نکته عمده تغییرات ساختاری در فرهنگ و نفی قوانین سختگیرانه و تعیین مرز تعریف سبک‌هاست. مهم‌ترین نکته در طراحی فانتزی این است که هیچ قانونی وجود ندارد. معماری فانتزی بنا بر هر طرز فکر و شیوه‌ای سازگار است و در عین حال شگفت‌آور و افسانه‌ای به نظر می‌رسد.طراحان آوانگارد در سراسر جهان نظاره‌گر چنین تغییراتی در سراسر جهان هستند و به نوعی با چنین روندی تکامل یافته‌اند. از طراحی خانه‌های عجیب‌وغریب و افسانه‌ای گرفته تا مجموعه‌های تجاری، هنر این سبک فراگیر شده است.ارایه‌ی دستورالعمل‌های خاصی برای طراحی‌های فانتزی هنوز بسیار دشوار است، اما می‌توان شواهد رو به افزایشی را در عناصر طراحی فانتزی توسط طراحان داخلی مشاهده کرد. آنچه پیچیده و گیج‌کننده است مصالح به کار رفته در طراحی داخلی نیست بلکه سبکی است که بلافاصله با فرد ارتباط برقرار کرده و تاثیر شگفت‌آوری بر وی گذاشته است.

کتاب آموزش طراحی معماری فانتزی

یکی از جنبه‌های گرایش‌های فانتزی در طراحی داخلی این است که با عمیق‌ترین خواسته‌های مشتریان ارتباط و تعامل برقرار کرده است و به این سبب که عادی نیستند هر طراحی منحصر به فرد تقلی می‌شود. هیچ دو ذهنی مشابه یکدیگر نیستند به همین دلیل است که هر طراحی ویژه و خاص است. این سبک در واقع نظاره‌گر فضای داخلی لوکس و جسورانه‌ است و ایده‌ی آن تنها تفکری خارج از جعبه نیست بلکه فراتر از پارامترها، گذشته و آینده است.به طور مثال، استفانی استوکس دیدگاه خاصی نسبت به فضای نهارخوری دارد. برای وی فضای نهارخوری فضایی تئاترگونه‌ای است که شامل مجموعه‌ای از صحنه‌ها برای نمایش‌های دراماتیک برای میهمانان است.

How to Draw and Paint Fantasy Architecture Paperback و Drawing & Painting Fantasy Landscapes & Cityscapes: Create your own mythical cities, planets, and lost worlds Paperback از جمله کتاب های معروف این سبک از معماری می باشند

شرح چگونگی مهندسی معماری فانتزی

یکی از حوزه‌هایی که متقاضی معماری فانتزی است اتاق کودکان است.

جدای دیوارهای آبی و صورتی، زمان آن فرا رسیده است.

که به نیازهای درونی کودک توجه شود و اتاق‌هایی طراحی کرد که روایتگر داستان‌های افسانه‌ای است و یا حتی ممکن است درباره‌ای موضوعات دنیای زیرآب و اقیانوس‌ها باشد. در این نوع طرح معمارانه، مبلمان سفارشی، روکش‌ها، پارچه‌ها و دیگر وسایل خانگی محیط جذابی برای کودکان فراهم می‌سازد.طراحی داخلی حمام و سرویس بهداشتی از دیگر فضاهای ویژه برای این نوع معماری است. محیطی تلفیقی از هنر و سبک که به ارایه‌ فضاهایی عجیب و درجه یک منتهی می‌شود که سبب استراحت و تسلی خاطر فرد نیز هست. یون ویکتور از دیگر طراحان این نوع معماری است که باغ‌های خیالی و فوق‌العاده مجلل طراحی کرده است. سهولت در درک فرایند این سبک به این دلیل است که طراحی‌های فانتزی با عملکردهای مدرنی ترکیب شده است که تجمل و آسایش را به طور همزمان ارایه می‌دهند.

معماران سبک معماری فانتزی

طراحی فانتزی به نحوی است.

که الهام‌گرفته شده ازذوق و سلیقه‌‌ی مالک و مهارت و ایده‌های ویژه‌ی طراح است.

قرار گرفته شده بر بالای تپه در کناره‌های جنگل ودر مجاورت خانقاه باستانی کرملی.

عمارتی با قدمت صد سال به عنوان شکارگاه سلطنتی  ساخته  شده  است.

ساختمان افسانه‌ای و رومانتیک قرن نوزدهم.

ترکیبی از سبک های تاثیرگذار با استخری زیبا در روبروی ساختمان  است.

سبک معماری ساختمان تلفیقی از باروک، گوتیک و تصاویر افسانه‌ای است.

که بر روی سنگ حکاکی شده و با جزییات عجیب و غریب آراسته شده است.

سنگ‌های حکاکی شده اطراف قوس‌ها به اندازه‌ای با ظرافت و دقیق طراحی شده.

که روایتگر داستان‌های اسطوره‌ای است.