هشت معمار مشهور که مدرک تحصیلات معماری نداشتند!

هشت معمار مشهور که مدرک تحصیلات معماری نداشتند!

۱. فرانک لوید رایت
فرانک لوید رایت مراحل بسیاری را پشت سر گذاشت تا تبدیل به یکی از اساطیر معماری شد.
وی پس از تحصیل در رشته مهندسی راه و ساختمان در ابتدا به عنوان نقشه‌کش در دفتر معماری لایمن سیلزبی آغاز به کار کرد و سپس در دفتر مشهور (سولیوان و ادلر) به عنوان کارآموز شاگردی کرد.

۲- لوئیس سالیوان
لوئیس سالیوان به عنوان پدر معماری مدرن آمریکا شناخته شده است، وی استاد فرانک لوید رایت و از پیشروان در ساخت بلندمرتبه‌ها بود. جمله‌ی معروف وی « فرم همیشه از عملکرد تبعیت می‌کند» به این معناست که هر آنچه که زیباست بر اساس ضرورت شکل گرفته است. وی تنها ۱۶ سال داشت که وارد دانشگاه «موسسه فناوری ماساچوست» شد ولی پس از یک سال تحصیل به فیلادلفیا رفت و برای خود شغلی در کنار معماری به نام «فرانک فرنس» پیدا کرد.

۳- میس ‌ون درروهه
میس ‌ون درروهه به سبب حرفه‌ی پدرش به عنوان یک بنا توانست مصالح ساختمانی را در سطح وسیعی شناسایی کند و امکانی که معماران معمولی قادر به کسب آن نبودند را بیاموزد.
وی در پانزده سالگی در نزد شرکت «معماران اکیس گرانا» به عنوان شاگرد مشغول به کار گردید. میس بعد از دو سال کار طاقت‌فرسا پیشنهاد یک معمار برلینی را دریافت کرد و در نوزده سالگی به اندازه‌ی معمارانی که دوره‌های مختلف دانشگاهی را به پایان رسانیده باشند تجربه کسب کرد.

۴- لوکوربوزیه
مدرسه هنری شهر محل تولدش تاثیر عمیقی بر روی میس ‌ون درروهه گذاشت. تمام دوران جوانیش را در آنجا بود تا اینکه در سن هیجده سالگی، توانست مسؤولیت طرح و ساخت ویلای یکی از مدیران مدرسه را به عهده بگیرد.

۵- باکمینیستر فولر
فولر از کودکی به سبب علاقه‌مندی به تجهیزات ماشین‌آلات گواهینامه‌ی مکانیک را به دست آورد و سپس در آکادمی میلتون در ماساچوست شرکت کرد و پس از آن در کالج هاروارد ادامه به تحصیل داد اما در دانشگاه هارواد دو بار اخراج شد و پس از پذیرش دوباره به دلیل «بی‌مسؤولیتی و عدم علاقه» صرفنظر کرد.

۶- لوئیس باراگان
لوئیس باراگان پس از پایان تحصیلات در رشته‌ی مهندسی مسافرت‌های زیادی به سرتاسر اروپا داشت. ایده‌های نوآورانه‌ی وی در زمینه‌ی معماری جنوب اسپانیا و معماری داخلی مدیترانه‌ای با افرادی چون فردناله وباک، نظریه‌های فدریک کیملر، نوشته‌ها و نظریه‌های لوکوربوزیه شکل گرفت.‎

۷- تادائو آندو
آندو از سن ۱۰-۱۷ سالگی در یک کارگاه نجاری کار م‌‌کرد. وی اغلب به ساخت مدل‌های چوبی از کشتی و هواپیما می‌پرداخت، وی صنعت و ساختار سنتی چوبی ژاپنی را از یک نجار که مغازه او در خیابان مقابل خانه‌شان بود، فرا گرفت.

۸- پیتر زومتور
زومتور پسر کابینت‌سازی بود که در شهر بازل، سوئیس متولد شد. وی در ابتدا به عنوان نجار کار می‌کرد و دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی صنایع‌دستی در دانشگاه هنر است.