معرفی مختصر

معرفی مختصر لوکوربوزیه

لوکوربوزیه در تاریخ ۶ اکتبر سال ۱۸۸۷ در لشودفوند ، شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس، در نزدیکی مرز فرانسه به دنیا آمد و به تاریخ ۲۷ اوت سال ۱۹۶۵ چشم از جهان فروبست. هم پدر و هم مادرش ساعت ساز بودند و از همان دوران کودکی هوش خارق العاده کوربو مشهود بود. با داشتن چهارده سال سن توانست به مدرسه هنرهای شودوفن راه یابد. استاد وی لاپلاتنیه که خود در بوداپست و پاریس درس خوانده بود، این جوان را به معماری ترغیب نمود و توصیه کرد که در فعالیت های مجسمه سازی و نقاشی روی دیوار، در بخشی از مدرسه که بتازگی تاسیس یافته بود، شرکت کند.او تا سن سی سالگی در مدرسه ی هنری فعالیت داشت تا این که در این سن به پاریس رفت. لوکوربوزیه در سال ۱۹۰۷ در دفتر دو تن از معروف ترین معماران آن دروه آگوست پره و پیتر بهرنز شروع به کار کرد و ملاقات وی با پره و کار کردن برای این استاد شانس بزرگی محسوب می گردید، پره قادر به خلق اصولی اساسی در «اسکلت» و «پلانیمتری» ساختمان گردید، و لوکوربزیه نابغه توانست، برای رسیدن به اهدافش از آن ها استفاده کند.

تاریخچه زندگی

تاریخچه زندگی لوکوربوزیه

وی برای اولین بار، ایده ی پیلوتی را ارایه کرد، یعنی ستون هایی که ساختمان را به ارتفاع می برند و فضای زیرین را آزاد می سازند. از آن جمله اند اصولی که وی به آن اشاره کرد، بام باغچه، پلان آزاد،‌ پنجره های طولی، نمای آزاد. اولین خانه‌هایی که لوکوربوزیه طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند، مانند ویلا فالت، ویلا شوآب و ویلا ژان نرت. این خانه‌ها یادآور سبک معماری رایج، منطبق بر طبیعت کوه‌های بومی در آن منطقه، یعنی رشته کوه‌ های آلپ بودند. او دائماً برای فرار از محدودیت‌های حاکم در شهرش، به دورتا دور اروپا سفر می‌کرد.دفترچه ای از پیش طرح های وی در این مسافرت، حاوی طرح هایی از معبد پارتنون است که به خوبی اثبات کننده تاثیرات ارایه شده در کار بعدی وی به نام ورس اون آرکیتکچر در سال ۱۹۲۳ بود.

افتخارات

افتخارات لوکوربوزیه

در سال ۱۹۲۳ لوکوربوزیه یک رشته ایده های جدید را در مورد معماری در کتابی به نام بسوی معماری به چاپ رسانید و این مهم ترین کتاب او است. در سال ۱۹۲۶ لوکور و پیر ژانره مطلبی منتشر کردند که در نتیجه مطالعات چند ساله‌شان تحت عنوان « پنج نکته برای یک معماری جدید» مطرح شده است. وی با هیجان سبک جدید خود را توضیح داد که در آن خانه به عنوان«ماشینی برای زندگی» توصیف می ‌شود. اصول طراحی که می‌ توانند از تازه ‌ترین مدل های اتومبیل‌ های مسابقه ‌ای و در عین حال معابد کلاسیک الهام بگیرند. لوکوربوزیه در طی فعالیت حرفه‌ای خود، استفاده از یکی از شاخص ‌ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.

جوایز

آثار لوکوربوزیه

۱۹۳۱: کاخ شوروی، روسیه.
۱۹۳۸: آسمانخراش کارتسین، ایالات متحده.
۱۹۴۸: خانه کراتکت، آرژانتین.
۱۹۵۲: ئساختمان سازمان ملل، ایالات متحده.
۱۹۵۴: عبادتگاه رونشان، فرانسه.
۱۹۵۶: موزه احمدآباد، هندوستان.
۱۹۵۶: مجموعه ورزشی صدام حسین، عراق.
۱۹۵۷: موزه ملی هنر غرب، ژاپن.
۱۹۶۰: دیر سنت ماری، فرانسه.
۱۹۵۸: نمایشگاه فیلیپس بلژیک.
۱۹۶۱: مرکز هنرهای بصری کارپنتر دانشگاه هاروارد، ایالات متحده.
۱۹۶۹: کلیسای سنت پیر فرمینی، فرانسه.

لوکوربوزیه
لوکوربوزیه
فردی برجسته در کشور سوییس

لوکوربوزیه در تاریخ ۶ اکتبر سال ۱۸۸۷ در لشودفوند ، شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس، در نزدیکی مرز فرانسه به دنیا آمد.