معماری یخی

معماری یخی چیست؟

در برخی از سرد ترین نقاط جهان، طراحان و معماران از یخ و برف برای ساخت هتل‌ های یخی، پاویون‌ ها و سایر سازه‌ های موقتی استفاده کرده‌اند. تعداد اندکی از بناهای معماری یخی ساخته شده تا پایان زمستان باقی می‌مانند اما بسیاری از آن‌ ها در اندک زمانی که ایستا هستند بسیار عجیب و خارق‌ العاده‌ اند. سازه‌ هایی که در فستیوال‌ هایی از یخ و برف هر ساله ارایه شده عبارت است از مجسمه‌ ها، ‌برج‌ ها و کنده‌ کاری‌ های عظیمی که شاهکار های معماری زیبایی هستند که از بلوک‌ های یخی خلق شده‌اند. دنیای معماری یخی و برف شامل منظره‌ های شهری و حتی قلعه‌ هایی است که از یخ درست شده‌ اند و در شب این دنیای یخی با چراغ‌ های نئونی درخشنده خواهد شد.

معماری یخی

معروف‌ترین معماری یخی هتل‌ ها

ایده‌ ی ساخت اقامت‌ گاه‌ های یخی به هزاران سال پیش دوران سرخپوستان چادرنشینان بازگشته است. از کشور سوئد تا کبک،‌هتل‌ های یخی اغلب به عنوان فرصت‌ های معمارانه‌ ی فصلی موقتی هستند و برخی به صورت گالری‌ های هنری در نوع خود شناخته شده‌اند. هتل معماری یخی که یکی از اولین و بزرگ‌ ترین هتل‌ های یخی در جهان است در شمال سوئد میباشد که هر سال فرم معماری جدیدی را به خود گرفته و از حدود ۴۰۰۰ تن یخ ساخته است و بین ماه‌ های مارچ و آوریل برف‌ برداشت شده و توسط حدود صد نفر بین ماه‌ های نوامبر و دسامبر تمامی سازه‌ی یخی ساخته شده‌اند. این هتل دارای ۴۷ اتاق است که جوابگوی حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار مهمان در هر سال است. ساخت هتل یخی ایده‌ای است که نوزده سال پیش از ایده‌ی ایگلو به عنوان اثری هنری توسط هنرمندان ژاپنی سر چشمه گرفت.

معماری یخی یخچال‌ های قدیمی

خانه‌ های یخی در ایران به یخچال شناخته شده است. یخ‌ ها در گودال‌ های عمیقی در لایه‌ های متفاوتی از یخ و عایق ذخیره می‌شدند. سازه‌ی یخچال‌ های قدیمی بسیار ضخیم است و به این سبب درجه‌ی حرارت در آب و هوای گرم بسیار پایین نگاه داشته شده است. یخچال‌ های قدیمی دارای بام گنبدی شکلی هستند به این نحو هوای گرم در بالاترین نقطه‌ سازه هدایت شده اما هوای سرد در بخش زیرین سازه مکانی که یخ است باقی می‌ماند. به محضی که یخچال از یخ پر می‌شد ساختمان درزگیری و تنها در تابستان زمانی که نیاز به تهیه‌ی نوشیدن‌ های خنک بود استفاده می‌شد. یکی از جزییات داخلی سازه های معماری یخی روزنه‌ای بالای گنبد است که سبب هدایت نور به فضای داخلی و تهویه‌ی مطبوع طبیعی شده است. پوشش این نوع مخازن که معمولاً از چینه و یا خشت خام است.

معماری یخی کویری

مردم ایران بسیار پیش از اختراع الکتریسته از نوشیدن آب خنک لذت می‌بردند به سبب معماری یخی یخچال‌ های کویری که سازه‌ هایی منحصر به فردی و یخ در فضای داخلی آن منجمد شده است. در بیرون از یخچال‌ های کویری کانال‌ ها و استخر های کم‌ عمقی وجود داشته که توسط دیوار هایی سایه بر روی آن‌ها ایجاد شده و تا حد امکان خنک نگاه داشته می‌شدند. این استخرها در شب‌ها پر از آب می‌شدند هرچند میزان آب بسته به سردی هوا متغیر بود. آب یخچال‌ ها از سامانه‌ی قنات و کانال‌ های زیرزمینی سرچشمه داشت که از این طریق به شهرهای مناطق بیابانی آب رسانده می‌شد. در بیابان آسمان صاف است به این معنا که در طول روز هوا بسیار گرم می‌شد ولی در شب دمای آب در استخر تا زیر صفر پایین می‌آید در نتیجه یخ ایجاد می‌شود و دیوارهایی که در طول روز سایه فراهم کرده آب و یخ داخل یخچال را از باد گرم بیابان محافظت می‌کردند.

معماری یخی ایگلو اسکیمو ها

ایگلو شناخته شده به عنوان خانه‌ های یخی یا کلبه‌ی‌ یخی.
پناهگاه‌ های ساخته شده از برف هستند که معمولا در مکانی‌ هایی ساخته شده.
که برف به راحتی فشرده و متراکم شده است.
به طور سنتی ایگولو‌ ها برای مردم مناطق قطب شمال کاناداست.
سرخپوستان بومی منطقه از برف برای عایق‌ بندی خانه‌ هایی استفاده می‌کردند.
که از چوب و استخوان نهنگ ساخته شده بود.
به این سبب که هوا در داخل شکاف‌ های برف محبوس و به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند.
به طور مثال اگر دمای بیرون حدود -۴۵ درجه باشد فضای داخل ایگلو حدود -۷ درجه است.