معماری غیر خطی

معماری غیر خطی چیست ؟

سیالیت به سادگی رفتار مایعات و یا سایر ماده‌ هاست که رفتار مایعات را به خود می‌گیرند. این رفتار در روش‌ های مختلف می‌تواند منحصر به فرد و متفاوت باشد. گردباد دارای حرکت متحدالمرکز تمام مولکول‌ های آب است در حالی که تپه‌ های شنی دارای حرکت خطی تدریجی هستند. هر دو به صورت حرکت‌ های سیال قابل تعریف هستند اما هر دو این رفتار را توسط فضایی دریافت کرده‌اند که سیالیت نامیده شده است. حرکت ذرات که در مسیرهای مختلف در ماده‌ های مختلف اتفاق می‌افتد بسیار متنوع و غیرقابل پیش‌ بینی‌ هستند. مفهوم سیالیت از زمانی که معماری متولد شد وجود داشت. اگرچه ایده معماری غیر خطی در ابتدا زمانی که انسان‌های اولیه شروع به ساخت پناهگاه برای خویشتن کردند به طور واضح به صورت «سیالیت و معماری» وجود نداشت، جایی که ساختمان‌ ها و سازه‌ ها به نحوی آب را دربرداشتند.

معماری غیر خطی

آثار معماری غیر خطی یا سیال

معمارانی که در عرصه‌ ی معماری سیال فعالیت دارند عبارت است از: زاها حدید , پاتریک شوماخر, سانتیاگوکالاتراوا, فرانک گری. طراحان مصری زمانی‌ که کاخ‌ های خود را می‌ساختند همیشه سعی می‌کردند که آب را به صورت مایع سیالی از رودخانه‌ی نیل برای خنک نگاه داشتن فضای داخلی در نظر بگیرند. به تدریج که معماری غیر خطی شکوفا گشت، ایده‌ی کاربرد آب در ساختمان توسط طراحان و سازندگان متنوع از سراسر جهان فرم‌های مختلفی به خود گرفت. حتی امروز با پیشرفت‌ های گسترده‌ ای که رخ داده است، ایده‌ی استفاده از آب برای خنک نگاه داشتن هنوز در نظر گرفته شده و در پروژه‌ های بسیاری دیده شده است به طور مثال دفتر اداری دوشی در احمد آباد، هند. . معماران معاصر بر این باور هستند که معنای سیالیت فراتر از جنبه‌ های عملکردی در ساختمان است.

ویژگی های معماری غیر خطی پرش کیهانی

همانطور که معماری تکامل یافت، معماران و طراحان به دنبال یکتایی و بی‌مانندی در آثارشان گشتند. این امر یکی از دلایل عمده‌ ای است که معماری غیر خظی به عنوان ایده‌ ای جدید ظهور پیدا کرد. رویکرد اولیه‌ی سبک معماری غیر خطی ، حرکت به سوی طراحی بود که به طور اجتناب‌ ناپذیری «عملکرد از فرم پیروی می‌کند» به جای «پیروی کردن فرم از عملکرد». در نتیجه ایده به طور خود مختار بر روی تجربه‌ های فرمی و فعالیت حرفه‌ای با مهارت تمرکز دارد. چالش اصلی در این روش این است که فرم در ابتدا توسعه می‌یابد و سپس سازماندهی و چینش فضا شکل می‌گیرد. تجسم کردن فرم و فضا به طور همزمان غیرقابل امکان و بسیار دشوار است. برای خلق، مشاهده و آنالیز شرایط غیرقابل پیش‌ بینی، نرم‌افزارها ابزارهای خلاقی به جای قلم و کاغذ هستند. از طریق نرم‌افزار همه قادر خواهند بود مدل‌ های سه بعدی معماری غیرخطی را به صورت بهینه مشاهده کنند.

معماری غیر خطی یا پیدایش کیهانی در ایران

آتلیه‌ های معماری فراوانی در ایران وجود دارد که به معماری غیرخطی و معماری سیال در عصر معاصر پرداخته‌ اند که برخی از آن عبارت است از استودیوی طراحی Arsh، استودیوی طراحی Kourosh Rafiey و POuya Khazeli . همچنین استودیو های طراحی ایرانی خارج از کشور نظیر حریری حریری در بوستون و معماران فرجادی در لندن و استودیوی طراحی INTEGRATE در لندن نظیر شرکت‌ های معماری هستند که در سبک معماری غیرخطی و سیال فعالیت دارند.معماران معاصر بر این باور هستند که معنای سیالیت فراتر از جنبه‌های عملکردی در ساختمان است.تا به حال جلوه‌ های فیزیکی آب در فضای داخلی استفاده شده است اما چه می‌شود اگر ساختمان را مشابه رفتار آب طراحی کنیم.

بررسی سبک معماری غیر خطی

زمان بسیاری سپری شده است تا معماری غیرخطی در میان مردم شناخته شود.
اما در حال حاضر بسیای از مردم از سازگاری و انطباق طراحی سیال یا غیر خطی.
در پروژه‌ها به سبب ویژگی‌های منحصر به فرد سخن می‌گویند.
بنا بر نرم‌افزارها و ابزار نوینی که در این عرصه ظهور پیدا کرده است.
به راحتی می‌توان فرم‌ ها و اشکال پویایی را تجسم کرد.
هر نقطه، خط،‌ منحنی یا شکل هندسی دارای معادلات ریاضی خاصی است.
که می‌تواند به صورت طراحی سیال پیچیده‌ای تعریف شود.
اما نرم‌افزارها به طراحان اجازه داده که فرم‌ های سیالی که ساختمان‌ ها از آن‌ ها الهام گرفته‌اند.
به راحتی از لحاظ سازه‌ای قابل محاسبه باشند.
هیچ ویژگی منحصر به فردی از لحاظ الگویی، شکلی یا هندسی برای رسیدن به معماری غیرخطی نیست.
فرایند طراحی معماری خطی دارای مراحل حیاتی متعددی است که هر طراح بایستی آن را دنبال کند.