معماری رئالیسم

معماری رئالیسم چیست ؟

اصطلاح «واقعیگرایی» (رئالیسم) جنبش هنری بود که تلاش داشت تا واقعیت خانواده ی طبقه ی کارگر را منعکس کند و شرایط دشوار زندگی و کار را به تصویر بکشد. دوره زمانی رئالیسم «واقعیگرایی»، ۱۸۴۸ تا اواخر ۱۸۶۰ است. آغاز دوره رئالیسم در پایان جنگ ناپلئون آغاز می شود. معماری رئالیسم برای بسیاری از کودکان، به ویژه در فرانسه مهم است. پروژه های معماری که به مصرف گرایی، اقتصاد یا سازمان های دولتی اختصاص داده شده و اغلب پس از به بحث عمومی گذاشتن درباره ساخت و ساز به اجرا در می آمد. پل برکلین یکی از بزرگ ترین دستارد های ساختمان این دوارن است زیرا بسیاری از مردم فکر می کردند که این پروژه فاجعه است. در طول ساخت و ساز بیش از ۱۱ کارگر کشته شدند. این پل یکی از مهم ترین سازه های تمام دوران است و در روز میلیون ها نفر بر روی آن عبور می کنند.

معماری رئالیسم

معرفی مشخصات معماری رئالیسم

ساختمان ها، فضاها و فضاهای داخلی دارای ظاهری سرد و شفاف همانند تصاویر ایده آل از ایده ی معماری رئالیسم است: فرم که تنها در خودشان مشاهده و جنبه های عملکردی تنها به صورت رسمی و زیبایی شناختی تفسیر شده است. دید و چشم اندازهای بین المللی از نماها، آپارتمان ها، بزرگراه ها یا پارک وجود دارد. مکان هایی که هویت ملی ندارند و مکان هایی که حاکی از ثروت و نه الزاما رفاه است.شکل از کارکرد تبعیت می کند (فرم تابع عملکرد است).استفاده اندک از تزیینات.بیان صادقانه هدف ساختمان.کاربرد و واقعیت.آغاز دوره ی صنعتی و استفاده از مصالحی نظیر چدن،‌آهن، شمش.عصر چدن و سازه هایی که از اسکلت آهنی ساخته شدند.سرعت و صرفه جویی در ساختمان سازی و به حداقل رساندن احتمال وقوع آتش سوزی.

آثار برتر معماری رئالیسم

برج ایفل.
برج های سالیوان در شیکاگو.
کاخ کریستال.
پل گارابیت.
اتاق مطالعه ی کتابخانه ی ملی در پاریس.
در اواسط قرن نوزدهم، اروپا، عمیقا صنعتی شد، و بازار اقتصاد آن به طور گسترده ای در داخل و همچنین با سایر نقاط جهان یکپارچه شد. در معماری تحولاتی به وضوح در کاخ کریستال طراحی شده توسط جوزف پاکسون در سال ۱۸۰۳-۱۸۶۵ که در لندن در سال ۱۸۵۱ ساخته شد رخ داد. ساختمان عظیم الجثه به طول ۱۸۴۸ فوت و عرض ۴۰۸ فوت، ۱۲ هکتار را در بر داشته و در عصر صنعتی ساخته شده است که بیش از ۶۰۰۰ ستون چدنی و ۱۲۴۵ الیاف چدتی ساخته شده است. در قاب های فلزی هزاران شیشه نصب شده است، و نام کریستال را به همین خاطر گرفته است.

معماران سبک معماری رئالیسم

برخی از معماران برتر سبک معماری رئالیسم به شرح زیر می باشند.

سالیوان.
گوستاو ایفل.
جوزف پاکسون.
لابروست.