معماری ذوزنقه

معماری ذوزنقه چیست؟

هندسه و معماری دو رشته ای هستند که به صورت بنیادی به یکدیگر مرتبطند. یکی از شناخته شده ترین اشکال هندسی، ذوزنقه است. در دایره المعارف، ذوزنقه چهار ضلعی محدبی با حداقل یک جفت اضلاع موازی است. ذوزنقه در معماری و فنآوری باستان نقش اساسی دارد. به طور مثال، معماری ذوزنقه یکی از مهم ترین ویژگی معماری سایت های باستان شناسی ماکولیتیک است.خانه های ذوزنقه ای چوبی که کفپوش های ماسه سنگی دارند و دارای آتشدان مرکزی هستند که بازتابی از مذهب نمادگرایی خورشید است. همچنین در سایر معماری ها که باور بر پرستش خورشید داشتند درب های ذوزنقه ای شکل ساختند به طور مثال ویرانه های باستانی ترکیه مدرن. ستون های ذوزنقه ای شکل و بسیاری از گورهای باستان ذوزنقه ای اند. در معابد مصر باستان و سازه های بومیان استرالیایی نیز درب های ورودی ذوزنقه ای شکل است.

معماری ذوزنقه

طراحی سازه معماری ذوزنقه

اشکال نامنظمی نظیر ذوزنقه بر سامانه ی طراحی سازه معماری ذوزنقه تاثیر می گذارند. هندسه سازه نامنظم ذوزنقه در برگیرنده مسایلی نظیر توزیع نامنظم بارها، عدم تداوم نیروهای جانبی عمودی و پلان های نامنظم هندسی با گوشه های شکل گرفته شده با زوایای متداخل است.

نمونه معماری ذوزنقه

مرکز گرین لند پکن: نمای ذوزنقه ای شکل ساختمان برای بهبود عملکرد حرارتی ساختمان است و میزان دریافت حرارت خورشیدی را کاهش می دهد. ساختمان‌ ذوزنقه ای شکل آی بانک:در نگاه اول، هیچ دفتر اداری قابل مشاهده نیست زیرا به خوبی با نوعی پوشش گیاهی سبز پنهان شده است همچنین هیچ ماشینی قابل رویت نیست از آن جایی که گاراژهای پارکینگ در زیر زمین است تا تداوم با محیط پیرامون طبیعی حفظ شود. تعادل جذابی بین محیط مصنوع و طبیعی وجود دارد که چشمگیر هستند.خانه ای با پلان معماری ذوزنقه ای شکل در ژاپن: مسکنی چند طبقه واقع بر روی شیب، دارای پلان ذوزنقه ای شکلی است که عناصر بیرونی و درونی با هم ادغام شده است. با ساخت ماکزیمم ۴۰ درصد، دیوار عقب نشسته به فاصله دو متر از خیابان و یک متر از نقشه ی مجاور، ابعاد خانه ی مسکونی ۸ در ۹ متر است.

‎پلان معماری ذوزنقه

پلان معماری ذوزنقه ، طرح اتاقی با شکل نامنظم است که فضای داخلی آن نیز غیرمعمول و نامتقارن است.

پلان معماری ذوزنقه و گوشه های متقاطع سبب اغراق در واپیچشی پرسپکتیو فضای اتاق راست گوشه است.

به طور مثال در طراحی مطب دندانپزشکی کوچکی با متراژ ۶۲ مترمربعی.

پلان معماری فضای داخلی به دو بخش تقسیم شده است که فضای اول اتاق انتظار و پذیرش است.

و از دکور کفپوش و روکش دیوارهای چوبی استفاده شده است.

رنگ طبیعی چوب کاج فضای دنج و دلپذیری را به وجود آورده.

به نحوی که بیماران در اتاق انتظار بی قراری و دلواپسی کم تری دارند.

فضای دوم مطب دندانپزشکی، حوزه ی کاری است که به اتاق های متعددی تقسیم بندی شده است.

بخش اول اتاق پذیرش بزرگسالان و بخش دوم فضای پذیرش کودکان و اتاق مشاوره است.

که دسترسی به سمت فضای پذیرش کاری و اتاق انتظار دارد.