تلفیق نقشه معماری و سازه ماکت سازی

تلفیق نقشه معماری و سازه ماکت سازی

معماری و سازه چیست

یک ساختمان دلپذیر و مطبوع در حالت دائمی به یک مجسمه تاثیرگذار تبدیل می شود. چنین ظرافتی در معماری و سازه باعث می شود که ساختمان به یک حالت نامناسب تبدیل شود. اما این ظرافت چیزی فراتر از پوشش های زیبای ساختمانهاست. در چنین ساختمانهای نامناسبی، ساختاری قرار می گیرد که زیبایی شناسی پهنه یک زندگی را ارائه می کند و یک ماهیت بصری را برای ساختمان ارائه می کند. زیبایی، در معماری و سازه ، در راندمان و رفتار ساختار ساختمان و اجزای نمای آن بعنوان یک مولفه قرار می گیرد. شکل ساختاری باید خواستار زیبایی باشد .

معماری و سازه ماکت سازی

درحالیکه به طور همزمان،ملاحظات مهندسی نیز در آن استخراج می شود. یک طراحی زیبا و ظریف، طراحی ای است که از خلاقیت مهندسی بوجود می آید، نیازهای راندمان و اقتصاد را جبران می کند و همچنین ظریف و زیباست. ساختارهای ظریف و زیبا: ترکیب ایده سازی خلاق و نیازهای عملکردی بر طبق نظر دیوید پی. بیلینگتون از دانشگاه پرینکتون، آثار طراحی های مهندسی ساختاری زمانی می توانند بعنوان هنر ساختاری در نظر گرفته شوند، که همه ۳Es را دنبال کنند  یعنی راندمان، اقتصاد و زیبایی و ظرافت. گفته می شود که این عبارت در کتاب سال ۱۹۸۳ وی با عنوان برج و پل ابداع شده است.

معماری و سازه ها

مطالعه عمیق وی در مورد ساختارهای مختلف و طراحی های آن مطرح شده است. پروفسور دیوید پی. بلینگتون ؛ با فلیکس کاندل در یک سخنرانی راندمان سازه ای بالاترین درجه، زمانی بدست می آید که همه این ۳Es بر موارد دیگر برتری داشته باشد، که از میان آنها  ظرافت و زیبایی برای چیزی بیش از زیبایی شناسی محض به کار می رود. یک ساختار نمی تواند اثر هنری موفقی از هنر ساختاری باشد مگر اینکه یک اثر موفق از طراحی مهندسی ساختاری باشد  که هم عملکردی و هم ایمن است. مرحله معماری و سازه شاهد خلق هنرهای ساختاری توسط بسیاری از اساتید طراحی و مهندسی بوده است.

همکاران معماری و سازه

آنها نسبت به تاریخچه معماری با مشارکتهایی که بسیار مهم بوده اند افسون شده بودند. زیرا آن ساختارها، ساختارهای برجسته ای بودند که زیبا بوده و هنوز هم برجسته و قابل توجه بوده اند. جان آوگست روبلینگ یک مهندس عمران آمریکایی متولد آلمان بود. وی که از نظر طراحی هایش در پل های معلق سیمی مشهور بود، برخی مراحل حیاتی را در جهت تبدیل کردن پل ها به نقاط روشن برداشت.  ساخت پل های زیبای برجسته: جان آگوست روبلینگ ؛ شرکت پسران جان ای. روبلینگ (وسط)؛ ترسیم پل بروکلین توسط روبلینگ طراحی یک پل در حدود دهه ۱۸۸۰ به روش بسیار عملکردی و تئوری نیاز دارد.

نقشه معماری و سازه

روبلینگ برای آن یک روش استحکام تعادل را توصیه می کند .

که در آن تعادل همیشه راضی کننده است اما سازگاری تغییر شکلها تحمیل نشده است. با پذیرفتن این نکته، وی در خلق پلهایی که بزرگ و تاریخی بودند و به صورت ساختارهای برجسته ای ظاهر شدند موفق بود. هر فردی که در شهر نیویورک باشد، نمی تواند از پل استوار و شاخص بروکلین که توسط روبلینگ طراحی شده است چشم پوشی کند. این یک پل معلق کابلی ترکیبی است و یکی از قدیمی ترین پلهای نوع خود در ایالات متحده می باشد. پل معلق ای. روبلینگ که بر روی رودخانه اوهیو گسترده شده است تکمیل شد و طولانی ترین پل معلق دردنیا در آن زمان بود.

پلان معماری و سازه

شاهکار روبلینگ: پل بروکلین در نیویورک ؛

پل معلق جان ای. روبلینگ در شب،

بر روی رودخانه اوهیو ایرو سارینن.

یکی از شخصیت های پیشگام معمار آمریکایی Finnish بود.

او که یک معمار صنعتی بود.

که شیوه ی نئو فیوچریستیک را در قرن بیستم شکل داد.

که در آن زمان مانند این بود که دقیقا از یک فیلم علمی تخیلی(Sci fi) آمده باشد!

نئو فوتریست: ایرو سارنین ؛

مرکز پرواز TWA در فرودگاه بین المللی JFK.

یکی از برجسته ترین آثار ایرو سارینن،

پسر معمار مشهور Finnish،حاکی از سادگی.

تاثیرگذاری، منحنی های ساختاری قوس دار یا فلسفه شبه ماشینی است.

نقشه معماری و سازه ساختمان

 مشهورترین اثر سارینین را می توان مرکز پرواز TWA در نظر گرفت که اکسپرسیونیسم نئوفیوچریستیک وی را نشان می دهد. با تمرکز بر این طراحی، شخص می تواند مشاهده کند که چگونه شکل زیبای بالدار از شگفتی های فنی در توده های بتنی بدست آمده است. مرکز پرواز TWA ایرو سارینین در فرودگاه بین المللی JFK و چشم انداز هوایی مرکز سارینین در ادغام این ساختار ابداعی با جذابیت، که برای آن نسل یک چیز آینده نگرانه محسوب می شد، متخصص و استاد بود. قبل از مرکز TWA وی Gateway Arch را طراحی کردکه یک بنای یادبود ۶۳۰ فوتی بلند در خیابان Louis در ایالت میسوری آمریکا بود.

معماری و سازه بتنی

پوشش این بنا از فولاد ضد زنک بود و به شکل یک قوس زنجیری صاف شده ساخته شده بود که بلندترین بنای ساخت دست بشر در نیمکره غربی، بلندترین ساختمان قابل دسترس میسوری و بلندترین قوس دنیا محسوب می شد. سارینین با هانسکارل باندل مهندس محاسب آمریکایی آلمانی در سال ۱۹۴۷ برای ساخت این ساختمان شگفت انگیز یک تیم تشکیل داد. قوس دروازه ایرو سارینین: ساختمان قوس زنجیره ای ؛ بالاترین قسمت در حال ساخت (وسط)؛ قوس دروازه در شب ایرو سارینین طراحی های خود را از طریق نمونه های عالی یک همکاری مشترک عالی و تمام و کمال بین خلاقیت یک معمار و منطق یک مهندس محاسب ایجاد نمود.

معماری و سازه فلزی

بازی با سقف: سایر آثار مهم سارینین  تالار کنفرانس Kresge ؛ ساختار سقف Ingalls Rink فرید پاول اوتو (برنده جایزه Pritzker 2015): اوتو یک معمار آلمانی و مهندس محاسب به دلیل استفاده از ساختمانهای سبک وزن، خصوصا ساختارهای غشایی وکششی معروف می باشد، از جمله سقف استادیوم المپیک در مونیخ برای بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۷۲٫ پدر و پدربزرگ اوتو هر دو مجسمه ساز بودند و وی بعنوان جوانترین دانش آموز، بعنوان یک کارآموز در طول تعطیلات در سنگ کاری کار می کرد. وی بعنوان سرگرمی با گلایدر پرواز می کرد و هواپیماهای آن را طراحی می کرد  این فعالیت علاقه وی را به درک اینکه چگونه این غشاءهای نازک در چارچوبهای سبک می توانند گسترش یابند و به نیروی های ایرودینامیک و ساختاری پاسخ دهند، تحریک کرد.

تلفیق فرم معماری و سازه

فری اوتو، مونترال، کانادا. عکس: Von Schlaich

قوس ورودی در نمایشگاه باغ فدرال، ۱۹۵۷، Cologne، آلمان

سقفی برای Multihalle (سالن چند منظوره) در مانهیم، ۱۹۷۰ ۱۹۷۵، مانهیم، آلمان. عکس: فری اوتو.

سقفی برای Multihalle 1970 ۱۹۷۵، مانهیم، آلمان. عکس آرشیو فری اوتو

فری اوتو در بسیاری از کاربردها جهت استفاده از ساختارهای مدرن، سبک وزن، شبه مذهبی پیشگام بود. وی تا حدودی به دلیل اقتصادی بودن و ارزشهای اکولوژیکی به سمت این ساختارها جذب شد. در اوایل دهه ۱۹۵۰، وی مدلهای پیچیده و شکلهای کششی کاملی را برای آزمایش ساخت. اوتو در سراسر دوره شغلی خود همیشه مدلهای فیزیکی را می ساخت تا شکل بهینه یک فرم را تعیین کند و رفتار آن را مورد آزمایش قرار دهد. مهندسین در استودیو وی از پذیرندگان اولیه کامپیوترها برای تجزیه و تحلیل ساختاری پروژه های فری اوتو بودند، اما داده های ورودی اصلی برای این محاسبات از مدلهای یابنده فرم فیزیکی بدست آمده بودند.